بسم الله الرحمن الرحیم 

تجزیه خاورمیانه . بخش هفتم ، تعرض داعش به خاک ایران .

سلام علیکم ؛

در بخش قبل اشاره کردیم که داعش در کمین نیروهای شیعه ای که توسط حاج قاسم سلیمانی و تنی چند از سرداران دلاور نیرو قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سازمان دهی و آموزش دیده بودند گرفتار آمدند و تلفات فراوانی دادند و ادامه مطلب .

تروریست هایی که بندر سلطان سازمان دهی کرده بود از سال 2003 کنترل قسمتی ازاستان بابل را به نام جفرالصخر در اختیار داشت ، این منطقه با در اختیار داشتن آب فراوان رودخانه فرات سرسبزتیرن و خوش آب و هواترین مناطق عراق محسوب می شود که به داشتن زمین های حاصل خیز در عراق شهره است .

جفر الصخر شاه راه ارتباطی بین شهرهای بغداد ، کربلا و نجف اشرف یود که به دروازه این سه شهر مشهور شده بود و داعش حملات زیادی را به شهرهای کربلا ، نجف و بغداد از این منطقه سازمان دهی می کرد اما توفیقی در حملات خود به دست نیاورده بود و متحمل تلافت زیادی شده بود . 

مقاومت نیروهای شیعه تحت رهبری حاج قاسم سلیمانی و هادی عامری به مانعی بزرگ برای داعش تبدیل شده بودند، فرماندهان داعش بر این باور بودند که اگر عوامل ایرانی در عراق دخالت نمی کردند داعش در مدتی کمتر از یک ماه و با حداقل تلفات و هزینه کل عراق را دراختیار گرفته بود.

عزت الدوری برای بازگرداندن روحیه به تروریست ها داعش نقشه حمله به قرارگاه های مرزی ایران را صادر کرد و در اولین عملیات داعش بر علیه ایران به چند پاسگاه مرزی در مرز قصر شیرین حمله کردن و تعدادی از مرزبانان ایران را به شهادت رساندن و به داخل عراق بازگشتند .

این حمله داعش بدون هماهنگی با آمریکایی ها انجام گرفته بود و اگر آمریکایی ها در جریان این عملیات پارتیزانی قرار داشتند مانع از حرکت نیرو های داعش می شدند .

حمله به مرز ایران و شهادت مرزبانان ایرانی توسط داعش باید پاسخی درخور می داشت . نیرو های مسلح ایران انتظار چنین حرکتی را داشتند و پایگاه شکاری تبریز و شهید نوژه همدان در حالت آماده باش بودند و بلا فاصله پس از تعرض داعش تیز پروازان دلاور نیرو هوایی با تمام استعداد این دو پایگاه به مواضع داعش یورش برده و خسارات و تلفات جبران ناپذیری را بر داعش تحمیل کردند و تمام قرارگاهای شرقی تروریست تا 60 کیلومتری مرز ایران نابود شد و اثری از آن باقی نماند .

نیروی هوایی ارتش در این عملیات از جنگنده بمب افکن های اف 4 پایگاه نوژه و اف 5 تایگر تبریز استفاده کرد و پایگاه غیر عملیاتی کرمانشاه که حکم پایگاه رزو را دارد با هواپیما های اف 4 بوشهر و اف 5 شیراز آماده بودند تا در صورت نیاز به پرواز درآیند که خوشبختانه نیازی به پرواز آنها نبود .

این عملیات پس از عملیات کمان 99 که بزرگترین حمله هوایی در دنیا است یکی از عملیات های بزرگ نیروی هوایی ارتش محسوب می شود و باعث افتخار است که در این عملیات به هیچ کدام از جنگنده بمب افکن نیرو هوایی آسیبی نرسید .

داعش بیش از نیمی از عراق در اختیار داشت اما دیگر زمین گیر شده بود و نمی توانست به تصرف مناطق دیگر ادامه دهد ، بندر بن سلطان ملعون سعودی به داعش دستور داد که اقداماتی را در دستور کار قرار دهند که موجب ترس و وحشت مبارزین شده تا دست از سلاح کشیده و تسلیم شوند .

از سویی دیگر بندر سلطان به نمایندگان اهل سنت تحت نفوذ عربستان دستور داد که ایجاد حاشیه کنند و بحث شیعه و سنی را در پارلمان عراق به پا کنند نوری مالکی را مجبور به استعفا کند .

نمایندگان اهل سنت در پارلمان عراق بلوایی برپا کردند و از نوری مالکی خواستند که از نخست وزیری استعفا دهند ، در این بلوای عربی دلارهای نفتی عربستان نقش بسیار ویژه ای بر عهده داشت و عوامل عربستان توانستند با تزریق بی حساب و کتاب بین دیگر نمایندگان اهل سنت آنها را با خود هم سو کنند .

فواد منصور رئیس جمهور عراق برخلاف  قانون اساسی عراق حیدر العبادی را که معاون رئیس پارلمان عراق بود و از اعضای سرشناس حزب الدعوه مامور به تشکیل دولت جدبد کرد .

نوری مالکی بر افاع از حق خود اصرار داشت و احمد موسوی معاون خود را مامور کرد تا از فواد منصور به دادگاه عالی قانون اساسی شکایت کتد در این بین رفتار حیدر العبادی باعث رنجش بیشتر نوری مالکی شد چراکه حیدر العبادی سالها درکنار نوری مالکی رئیس حزب الدعوه حضور داشت اما او زیر پای نوری مالکی را خالی کرد تا جای اورا در راس حزب و پست نخست وزیری اشغال کند .

نوری مالکی به مقاومت خود ادامه داد تا اینکه امام خامنه ای به او پیشنهاد داد که برای حفظ دولت ومجلس از گزند عوامل عربستان استعفا دهد و از حیدر العبادی حمایت کند .

البته عده ای متعقد هستند که نوری مالکی بنا به سفارش آیت الله سیستانی استعفا داده است که این مطلب به کلی غلط است و حضرت آیت الله سیستانی به هیچ وجه در سیاست دخالت نمی کند .

زمانی که نوری مالکی استعفا داد و از حیدر العبادی که به او خیانت کرده بود حمایت کرد تمام حرکات عوامل عربستان را در پارلمان بی اثر و خنثی کرد .

حیدر العبادی نتوانست ریاست حزب الدعوه را به دست بیاورد و فقط نخست وزیر عراق شد و نوری مالکی به عنوان معاون رئیس جمهور شروع به کار کرد .

داعش موازی با تحرکات عوامل عربستان در مجلس عراق جنایت اسپایگو را مرتکب شد ، اسپایگو پایگاه هوایی و دانشکده علوم فضایی عراق بود که بیش از 4000 نفر دانشجو را در خود جای داده بود که 1700 نفر از این تعداد شیعه بودند .

این پایگاه بدون کوچکترین مقاومتی تحویل داعش شده بود و داعش برای تلافی اقدامات ایران و شیعیان عراق 1700 نفر دانشجو شیعه را اعدام کرد و در گور دست جمعی دفن کرد و از میان اهل سنت کسانی که به داعش ملحق شدند را بخشید و بقیه را به عنوان گروگان در بدترین شرایط قرار داد .

کشتار وحشیانه داعش نه تنها باعث ترس و وحشت نیرو های شیعه مدافع نشد بلکه باعث شد تا آیت الله سیستانی فتوای جهاد کفایی را بر علیه داعش اعلام کند. این فتوا باعث شد داوطلبین شیعه از سراسر عراق خود را به بغدا رساندن برای تحویل گرفتن سلاح و سازمان دهی .

هادی عامری ازبین داوطلبین گلچین کرد و سپاه بدر را تشکیل داد و به دست راست قاسم سلیمانی تبدیل شد .