تجزیه غرب آسیا ( خاورمیانه ) سوریه بخش اول

سلام علیکم 

همان گونه که از قبل وعده کرده بودیم می خواهیم اتفاقات ، تحولات نظامی و سیاسی مرتبط به کشو دوست و برادر سوریه را در قالب چندین بخش برای شما سروران همراه منتشر کنیم .

سوریه 5 سال است که با قدرتمند ترین و ثروت مند ترین تروریست در حال مبارزه است . 3 سال اول یورش داعش به سوریه با فتوحات پی در پی تویست ها همراه بود و تروریست ها توانسته بودند بیشتر خاک سوریه را تصرف کنند و حتی خود را به حومه دمشق رسانده بودند که اگر رشادت ،شجاعت و عشق مدافعین حرم به سید الشهدا نبود بی شک دمشق هم سقوط می کرد .

مدافعین حرم جوانانی بودند که از ایران و افغانستان و حتی عراق خود را به دمشق رسانده بودند و در قالب گردان های حضرت ابالفضل عباس در دفاع از ناموس آل الله جانفشانی ها کردند و همچنان حفاظت از بارگاه ملکوتی زینب کبری را بر عهده دارند .

عده ای از مردم بر این عقیده هستند که بشار اسد رییس جمهور بی کفایتی است که نتوانسته در مقابل تروریست ها پایداری کند . این عده ملاک قضاوت خود را مقاومت مردم عراق در برابر داعش قرار داده ا ند اما مقایسه سوریه با عراق کاملا غلط و بر اساس عدم آگاهی است 

داعش در عراق باید هم زمان در مقابل سه دشمن قدرتمند ایستادگی کند اول دشمن توریست های تکفیری سیل عظیم جوانان شیعه است که به شوق شهادت پای در میدان کار زار قرار می گیرند و اصلی ترین و خطرناک ترین دشمن داعش محسوب می شودند ، دومین دشمن داعش مستشاران ایرانی و روسی حاظر د عراق هستند که یکی وظیفه سازماندهی نیروهای مردمی ا بر عهده دارد و دیگی به دنبال تغییر ساختار ارتش عراق ازیک ارتش غربی به یک اتش شرقی است که این وظیفه مستشاران روسی در عراق است و سومین دشمن داعش ارتشی است که تا حد زیادی از وجود عوامل نفدوذی بعثی پاک شده است و به تکیه گاهی امن بای دولت عراق بدل شده است ، تغییر ساختار ارتش عراق باعث می شود که نفوذ کاخ سفید در عراق به شکل چشمگیری کاهش پیدا کند و این یک شکست استراتژیک برای آمریکا در عراق است .

اما سوریه ...

کشور سوریه بر خلاف عراق بیشتر جمعیتش را اهل سنت تشکیل می دهند ، اهل سنتی که تحت تاثیر کشورهایی چون عربستان و قط و حتی ترکیه قرار داشتند و متاسفانه تحت القاییات آنان قرار داشتند که اکثریت مردم سوریه اهل سنت هستند اما یک اقلیت علوی بر آنها حکومت می کند و در این کشور خبری از مساوات برابری نیست و اهل سنت سوریه تحت سیطره مشتی شیعه قرار گرفتند .

یکی از اشتباهات بزرگ بشار اسد اعتماد بیش از حد به محبوبیتش در بین مردم بود ، به جرات می توان گفت تا بیش از بهار عربی بشار اسد یکی از محبوب ترین روئسا جمهور در بین مردم کشورش بود .

بشار اسد از تبلیغات عوامل سعودی و قطری و ترک د کشورش خبر داشت اما این موضوع را متاسفانه جدی نگرفت و همین باعث شد که بین او و اهل سنت فاصله بیوفتد فاصله ای که مرحوم حافظ اسد همواره به آن توجه ویژه ای داشت و این مطلب بزرگترین اشتباه بشار اسد محسوب میشد .

از دیگر کوتاهی های بشار اسد غافل شدن از حوزه اعتقادی ارتش سوریه بود . ارتش سوریه یک ارتش منظم و قدرتمند بود . مراکز آموزشی ارتش سوریه هیچ ارزشی برای مسائل عقیدتی قائل نبودند و این موضوع به شدت جو ارتش سوریه را خشک و خشن کرده بود و تنها مطلبی که بر آن تاکید می شد اطاعت بی چرا از مافوق بود . این جو خشک باعث نارضایتی افسران جز و درجه داران و سربازان ارتش سوریه شده بود .

قابل ذکر است که مسائل عقیدتی تنها در دیانت خلاصه نمی شود و پرورش حس میهن پرستی و عشق به کشور و دفاع از منافع کشور ، ارزش فراوان برای پرچم کشور ، بر حق بودن در هر حالی و امید به روزهای پیش رو .

نارضایتی افسران و درجه داران دون پایه ارتش سوریه بهترین فرصت بود برای بهره برداری معاندان بشار اسد و محور مقاومت و نفوذ عوامل آنها به جمع ناراضیان بود و سرویس های جاسوسی کشورهای عربستان و قطر و امارات بسیار عالی از این بستر استفاده کرده و موجبات جدایی افراد فراوانی از بدنه ارتش و ایجاد گروهک تروریستی ارتش آزاد سوریه که از آنان به عنوان مخالفین میانه رو نام برده می شود . گروهک تروریستی ارتش آزاد توانست با در اختیار گرفتن چندین پادگان و مراکز نظامی استراتژیک قدرت فراوانی به دست آورد .

عوامل بالا که به قدرت گرفتن تروریست ها در سوریه کمک فراوانی کرد را می توان ناشی از سوء مدیریت دولت مرکزی و شخص بشار اسد دانست .

سوریه اولین سنگر جبهه مقاومت است و بشار اسد الحق یکی از رزمندگان شجاع این حوزه محسوب می شود . علاوه بر این سوریه به خاطر داشتن مرز مشترک با لبنان تغذیه کننده حزب الله لبنان و گروه های جهادی در نوار غزه و کرانه باختری است .

با اشغال سوریه به دست تروریست ها این خط ارتباطی مستقیم بین ایران که تامین کننده ادوات نظامی و آموزش افراد منتخب محور مقاومت است با گروه های جهادی قطع می شود و این یعنی فاجعه برای محور مقاومت در لبنان و فلسطین .

سوریه اولین مانع اسرائیل است برای طرح غرب آسیا بزرگ . خیلی از کشورهای غربی متحد با اسرائیل به سوریه سفر کردند و از بشار اسد خواستند که چون دیگر کشورهای عربی از محور مقاومت حمایت نکند و در مقابل از حمایت کشورهای غربی بهرمند شود و وام های چند ده ملیارد دلاری با نرخ بهره صفر و ساخت کارخانه های بزرگ خودرو سازی در سوریه و ریاست مادام العمر بر سوریه و ...

غربی ها نتوانستند بشار اسد را با خود همراه کنند و از او یک سگ وفادار چون ال سعود بسازند و غیرت و خریت او را به تاراج ببرند 

بشار اسد پیشنهادات غرب را نپذیرفت و همین مطلب باعث دشمنی غرب با بشار اسد شد .

تروریست هاوار خاک سوریه شدند وبه شدت از سوی اهل سنت سوریه مورد استقبال قرار کرفتند ،اهلسنت سوریه  داعش را منجی خود می دانستند و معتقد بودند که آنان تنها کسانی هستند که خیر خواه اهل سنت سوریه هستند از این بود که داعش با سرعتی غیرقابل باور و به دور از تمام معادلات نظامی در سوریه پیشروی می کرد و یک به یک شهرهای سوریه را بدون تلفات اشغال می کرد و ارتش سوریه نه تنها با داعش مقابله نمی کرد و از شمال سوریه به سمت دمشق در حرکت بود .

تمام مرزهای سوریه با کشور عراق ، اردن و ترکیه در اختیار تروریست ها قرار داشت و ازاین طریق به خوبی تحت حمایت کشورهای عربستان ،قطر ، امارات ، ترکیه ، اردن و کشورهای اروپایی قرار گرفته بود و تنها مرز در اختیار دولت مرکزی مرز سوریه با لبنان بود.

تروریست ها برای زدن ضربه آخر باید مرز بین سوریه و لبنان را در اختیار می گرفت و از این طریق می توانست مانع رسیدن امکانات و ادوات به سوریه بشود و از سویی دیگر با نا امن کردن لبنان نیروهای حزب الله را در لینان مشغول کند .

در بخش بعد واردبحث اصلی خواهیم شد و تحولات دو سال اخیر سوریه را مرور خواهیم کرد.

بابت بلند شدن متن این بخش عذر خواهی می کنم .

والسلام ..

سید مهدی علمدار