بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم ؛

همانگونه که بیان کردیم حزب الله توانست در فاز اول از عملیات آزادسازی القلمون روستا و شهرک هایی را که جبهه النصره به تصرف خود درآورده بود از لوس وجود تروریست های تکفیری  صهیونیست پاک کرد و همچنین گفتیم که پاک سازی این مناطق قریب به یک ماه زمان برد و النصره در این جبهه شکست خورده و مجبور به عقب نشینی شد .

بیش از 800 کیلومتر مربع از مساحت القلمون  در تصرف گروهک های مختلف تروریستی قرار داشت که بیش از نیمی از این مساحت تحت تسلط النصره قراردارد و حدود 200 کیلومتر مربع که مربوط به پیرامون شهر عرسال در اختیار داعش قرار داشت و مابقی هم در تملک ارتش آزاد قرار داشت .

ارتش آزاد به فرماندهی سرهنگ فراری (الرفاهی )در مناطقی از القلمون حضور داشتند بودند که در کشور سوریه فرار داشت .

ارتش سوریه به موازات آغاز عملیات توسط حزب الله به این مناطق حمله کرد ، نیروی زمینی ارتش سوریه تحت حمایت بمب افکن های سوخو 24 نیرو هوایی سوریه توانستند و در مدت زمان کوتاهی دشمن را وادرا به عقب نشینی کند.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که ارتش آزاد  از نظر تعداد نفرات و تجهیزات و ادوات نظامی قابل مقایسه با النصره نبودند و تعداد زیادی از نیروهای گروهک ارتش  آزاد قبل از شروع عملیات به  ارتش سوریه پیوستند و اظهار ندامت کردند و اسلحه به دست گرفته و روبروی ارتش آزاد قرار ایستادند.

ارتش سوریه توانست با در اختیار گرفتن بخش شرقی القلمون را تدارکاتی تروریست هایی که در مرکز سوریه مستقر بودند را مسدود کند . قطع راه ارتباطی بین القلمون و تروریست هایی که در سوریه بودند ضربه سنگینی بود که باعث تضعیف قوای رزمی تروریست ها می شد .

پس از تصرف القصیر به وسیله محور مقاومت تنها راه ارتباطی مناطقی از القلمون بود که در دست ارتش آزاد قرار داشت و حفظ این منطقه  برای تروریست هایی که در مناطق مرکزی سوریه چون استان دمشق مستقر بودند ضروری  و از دست دادن این معبر خک تدارکاتی بین  تروریست هایی که در مناطق مرکزی قرار داشتند با مرز لبنان قطع شد و این مهم باعث تضعیف تروریست ها در مناطق مرکزی سوریه شد .

تصرف مرز های غربی توسط ارتش سوریه برای حزب الله  بسیار مفید بود و به نقشه دوقسمت کردن جبهه مقابل کمک شایانی کرد چراکه راه فرار النصره به سوریه بسته شده بود و النصره ناگزیر شد که به سمت مواضع داعش در پیرامون شهر عرسال قرار داشت برود و این همان چیزی بود که فرماندهان   حزب الله به آن نیاز داشتند .

حزب الله برای فاز دوم عملیات خود آماده شده بود ، این مرحله از عملیات القلمون برای بازپس گرفتن القلمون بسیار حیاتی بود و در صورت شکست خوردن حزب الله تروریست ها به همه مناطق لبنان نفوذ می کردند و از لبنان سوریه ثانی می ساختند . 

در فاز دوم از عملیات رزمدگان حزب الله می بایست مناطقی را که در تسلط داعش بود را باز پس بگیرند و داعش را به عقب نشینی وادارند .

رزمندگان حزب الله در فاز دوم ، دو هدف را دنبال می کردند .

اولین هدف حزب الله قطع ارتباط میان اردوگاه پناهندگان سوری با عناصر داعش است . اوضاع رقت انگیز در اردوگاه های اطراف عرسال باعث سواستفاده عناصر تکفیری صهیونیست داعش از وضع حاکم میشد. اردوگاه  آوارگان سوری از کمترین امکانات هم برخوردار نبود و فقر و بیماری ، فساد و گرسنگی باعث شده بود که دختران سوری در قبال 200 لیره تن به ازدواج بدهند . آمار خودکشی در این اردوگاه ها روز به روز در حال افزایش بود .

تروریست های داعش با حضور در این اردوگاه ها و توزیع غذا ، لباس و دارو میان آوارگان اقدام به عضو گیری از مردانی می کردند که از ترس داعش به لبنان فرار کرده بودند اما به خاطر زنده ماندن خانواده های خود و دریافت حقوقی ناچیز سلاح به دست می گرفتند و از داعش حمایت می کردند و بیم آن بود که داعش از آوارگان سوری به عنوان سپر انسانی استفاده کند کما اینکه چندین بار در عراق و سوریه از مردم به عنوان سپر دفاعی استفاده کردند . با قطع ارتباط میان داعش و اردوگاه های آوارگان سوری که همگی سنی مذهب بودند به شکل چشمگیری از قدرت دفاعی داعش کم می کرد . 

هدف دوم حزب الله غلبه بر المستقبل و کاهش نفوذ عربستان و دیگر حامیان تروریست ها در لبنان بود. 

حزب الله به دنبال این بود که داعش را وادار به عقب نشینی به سمت عرسال کند و به بدین ترتیب تروریست های داعش وارد شهر می شدند . با ورود داعش به شهر عرسال تسلط المستقبل بر این شهر به کلی از بین می رفت و تمام منافع المستقبل به خطر می افتاد و اعضای رده بالای این حزب که تا کنون حاضر به شرکت در جلسلات امنیتی لبنان نمی شدند تن به مذاکره با ارتش لبنان و حزب الله بدهند و حزب الله با استفاده از این فرصت می توانست نفوذ و تسلط خود را بر این منطقه راهبردی افزایش دهد .

حضور حزب الله در قسمت سنی نشین لبنان به حتم با مخالفت المستقبل و حزب سعودی 14 مارس همراه خواهد شد و حزب الله برای خروج از عرسال شرط جایگزینی ارتش لبنان را به جای رزمندگان   حزب الله می گذارد و المستقبل و 14 مارس راهی جز پذیرش این شرط ندارند و حضور ارتش در مرز سوریه باعث امنیت بیشتر شیعیان در لبنان می شدو کاهش شدید نفوذ سعودی ها در لبنان را به دنبال داشت و از این رهرو حزب الله می تواند با تعداد نفرات بیشتری به یاری سوری ها برود .

برنامه داعش برای مقابله با رزمندگان حزب الله ...

مالک التلی فرمانده تروریست های تکفیری صهیونیست داعش در منطقه القلمون است . مالک التی یکی از فرماندهان کاربلد و با تجربه داعش است ، او برای رویارویی با حزب الله عمده توان خود را صرف مجهز کردن خودروها به تیربار قدرتمند 23 و 14 میلیمتری (ضدهوایی) و نیز کارگذاشتن مواد منفجره بسیار مخرب در این خودروها کرده است . کار گذاشتن مواد منفجره در این خودرو ها آنها را به یک بمب متحرک تبدیل می کند تا در زمان مناسب سرنشینان خودرو اقدام  به حمله انتحاری برعلیه نیروهای حزب الله کنند .

نیروهای پیاده داعش که در اطراف عرسال موضع گرفته بودند همگی به کمربندهای انتحاری مجهز بوده تا در زمان لازم اقدام به حمله انتحاری کنند . استفاده عناصر داعش و النصره از کمربندهای انتحاری باعث شد که حزب الله نتواند حتی یک نفر از تروریست ها را اسارت بگیرد .

تروریست ها در پیرامون شهر عرسال چند قرارگاه داشتند تا از طریق آنها به آموزش نیروهای جدید و سازماندهی آنان در منطقه کند . تروریست ها در درون این قرارگاه ها چندین کارگاه داشتند که دریکی از آنها خمپاره 120 تولید می کردند اما هرگز نتوانستند از خمپاره ها استفاده کنند چرا که برد این خمپاره ها به یک کیلومتر هم نمی رسید و برای جبران این خلا حامیان تروریست های داعش را به موشک ضد زره میلان در تعداد بالا مسلح کردند .

به غیر از موشک های میلانی که در اختیار داعش قرار داشت ، تروریست ها از نظر تسلیحات برتری محسوسی بر حزب الله نداشتند چراکه عمده سلاح داعش از زاغه های ارتش سوریه در منطقه القلمون تعمین  شده بود و همین موضوع می توانست باعث شود که داعش از آوارگان سوری به عنوان سپر انسانی استفاده کند و  در این صورت رزمندگان حزب الله زمین گیر می شدند ...

اما تروریست های داعش نقاط ضعف بسیاری هم داشتند که از دید فرماندهان حزب الله مخفی نمانده و برای استفاده از تک تک نقاط ضعف  تروریست ها برنامه مدونی داشتند ...

ادامه مطلب در بخش پنجم منتشر خواهد شد ...

ارادتمند 

گروه ولایی علمدار .