بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم ؛

شهر القصیر در استان حمص دز غرب سوریه واقع شده است ،فاصله القصیر تا مرز لبنان 15 کیلومتر است و از شهر حمس 35 کیلومتر فاصله دارد .

منطقه القصیررا می توان راهبردی ترین منطقه در خاک سوریه و حتی خاورمیانه دانست . اهمیت این منطقه آنچنان است که آمریکایی ها این منطقه خطرناکترین منطقه در خاورمیانه میدانند چراکه منطقه  القصیر است که ایران را از طریق سوریه به حزب الله لبنان متصل می کند و تصرف این منطقه به وسیله تروریست ها مسیر زمینی اتصال به حزب الله را مصدود می کند و اینگونه باعث تضعیف حزب الله و افزایش امنیت اسرائیل ونیز گردنکشی اهل سنت تندرو تحت فرمان المستقبل می شود در لبنان می شود .

اهمیت دیگر این منطقه برای حزب الله شیعیانی هساتد که در این منطقه سکونت دارند .

در منطقه حوض العاصی در حومه غربی القصیر 23 روستا قرار دارد که بیش از 30 هزار نفر شیعه لبنانی را در خود جای داده است . حوض العاصی تا پیش از قرارداد سایکس پیکو در سال 1916بین انگلستان فرانسه منعقد شداست قسمتی از خاک لبنان بود که بعد از قرار داد ضمیمه خاک سوریه شد اما با این حال مردم این منطقه شناسنامه لبنانی دارند و شهروند لبنانی محسوب می شوند واز حامیان حزب الله هستند که خدمات فراوانی را به حزب الله ارائه کردند .

سید حسن نصرالله در یکی از سخنرانی های خود از اهمیت این منطقه برای جبهه مقاومت گفت و به شیعیان لبنان قول بازپس گیری این منطقه را در آینده نزدیک داده بود .

منطقه القصیر برای ارتش سوریه هم از اهمیت بالایی برخوردار بود ، بیش از 60 درصد از سلاح و تجهیزات تروریست هایی که در جنوب و جنوب غربی سوریه قرار داشتند از منطقه القصیر به آنها رسیده بود و بازپس گیری این منطقه راه تدارکاتی تروریست هارا مصدود می کرد و مانع جولان تروریست ها در مرز لبنان می شد از سویی دیگر فتح القصیر باعث قطع شدن راه ارتباطی تروریست ها با بنادر شمالی سوریه در ساحل مدیترانه می شد و عملا تجهیز تروریست هارا از طریق سواحل مدیترانه ناممکن می کرد و به دولت و ارتش  سوریه اجازه می داد احتیاجات خود را از طریق بندر لاذقیه و طرطوس برطرف کند.

عملیات آزاد سازی منطقه القصیر اولین عملیات مشترک با ارتش سوریه بود که حزب الله با همه توان وارد آن شده بود . این عملیات برای ادامه حیات محور مقاومت ضروری بود و از اهمیت خیلی بالایی برخوردار بود و به همین دلیل طراحی و فرماندهی این عملیات را فرماندهان ایرانی زیر نظر مستقیم  سردار سرافراز قاسم سلیمانی انجام دادند.

طرح این عملیات آنچنان بود که حزب الله و ارتش سوریه توانستند با حداقل تلفات در طول دو هفته منطقه القصیر را از لوس وجود تکفیری ها پاک کنند و ضربه محکمی به تروریست ها و کشورهای حامی آنان وارد کنند .

بعد از آزاد سازی القصیر توسط ارتش سوریه و نیروهای مقاومت اسلامی لبنان تروریست ها در چندین نوبت برای تصرف دوباره این منطقه پاتک های سنگینی زدند که هر بار با مقاومت ارتش و حزب الله روبرو می شدند و خسارات و تلفات فراوانی متحمل می شدند و نکته قابل توجه این است که پاتکهای سنگین  تروریست ها تحت حمایت اسرائیل انجام می گرفت .

تروریست ها و ارباببانشان که از تصرف مجدد القصیر ناامید شده بودند اقدام به افزایش استحکامات و نفرات خود در کوهستان القلمون کردند ، تروریست ها بیش از 800 کیلومتر مربع از القلمون را در اختیار داشتند و کشورهای حامی تروریست ها از طریق شهر عرسال به روزترین تجهیزات و ادوات نظامی را به تروریست ها می رساندن ، القلمون آخرین امید تروریست ها و حامیان آنان برای اشغال لبنان و کشتار شیعیان و مسیحیان این این کشور بود و به همین خاطر تعداد زیادی از افسران اطلاعاتی ترکیه ، عربستان و قطر و اردن به صورت آشکارا به سازماندهی نفرات و تجهیزات تروریست ها می پرداختند . افسران اطلاعاتی تا پیش از فتح القصیرتوسط محور مقاومت درخفا فعالیت می کردند اما شکست در القصیر فرصتی برای مخفی کاری نمی گذاشت ، آنها می خواستند قبل از سازماندهی مجدد محور مقاومت برای حمله به القلمون در آمادگی کامل برای رویارویی با ارتش سوریه و حزب الله باشند .

از دست رفتن القصیر تنها برای تروریست ها و حامیان آنان یک فاجعه نبود آزادسازی  القصیر توسط حزب الله و ارتش سوریه امنیت پوشالی اسرائیل که توسط تروریست ها تامین شده بود را نابود و این مسئله احتمال حجوم اسرائیل را به جنوب لبنان به شدت کاهش می داد و این مطلب باعث می شد که حزب الله با فراغ بال در جنگ سوریه موثرتر عمل کند.

فتح الفتوح القصیر دست آورد های فراوانی برای محور مقاومت داشت ،

1- برقراری مجدد ارتباط بین ایران و سوریه با حزب الله لبنان و تامین نیازمندی های حزب الله و ارتش سوریه از  طریق منطقه القصیر .

2 - قطع راه تدارکاتی تروریست های موجود در  مرکز سوریه از طریق عرسال و القلمون .

3- دسترسی زمینی دمشق به بنادر شمالی لاذقیه و طرطوس و بهرمندی از ترانزیت دریایی .

4 - شکستن نوار محاصره شیعیان لبنانی مرز نشین و نجات بیش از 30 هزار نفر از شیعیان و برقراری امنیت در منطقه .

5- از بین رفتن امنیت اسرائیل که توسط تروریست ها در منطقه القصیر تامین شده بود .

6- از بین رفتن تهدید حجوم اسرائیل به جنوب لبنان و کاهش قدرت جنبش المستقبل لبنان .

7- دست بالاتر مذاکره کنندگان سوری در اجلاس زنو 1 .

8- افزایش روحیه رزمندگان محور مقاومت و پیوستن تعداد زیادی از مردم سوریه به محور مقاومت برای مبارزه با تروریست ها .

و...

همراهان گرامی همه سعی خود را می کنیم تا بتوانیم مطالب را به صورت مختصر و مفید منتشر کنیم اما بعضی از موضوعات از اهمیت بالایی برخوردار هستند و در صورت خلاصه نویسی باید از نشر مطالب مهمی درگذریم که این امر شدنی نیست .

لطفا مارا به خاطر طولانی بودن مطالب ببخشید .

ارادتمند گروه سایبری علمدار