بسم الله الرحمن الرحیم 

تجزیه خاور میانه . بخش نهم .  عاقبت خیانت کردها عراق

سلام علیکم ؛

داعش جرف الصخر را از دست داده بود و واین اتفاق خیلی بدی برای داعش بود چراکه خط ارتباطی خود را با الانبار از دست داده بود از سویی دیگر شکست های پی پی داعش تعداد زیادی از افراد خود را از دست داده بود و برای نیروهای باقی مانده رمقی نمانده بود و هر روز بیش از دیروز حلقه محاصره از سوی غرب و جنوب و شرق تنگ و تنگ تر می شد و داعش چاره ای نداشت که عقب نشینی کند و به سوی شمال حرکت کرده و به کمک ترکیه تجدید قوا کند و به میدان نبرد بازگردد .

شهر موصل بهترین گزینه برای استقرار تروریست ها بود . 

داعش از سران اقلیم درخواست کرد که نیرو های پیشمرگ را از موصل خارج کند و شهر را در اختیار تروریست ها قرار دهد و به محض تجدید قوا و ارسال نفرات تازه نفس و درمان مجروحین از سوی ترکیه موصل را ترک می کند و باری دیگر در اختیار اقلیم قرار می دهند و نیروهای خود را از موصل خارج می کند .

پیش از این بیان کردیم که حکومت اقلیم کردستان به رهبری مسعود بارزانی در مقابل خیانت به دولت مرکزی شهر موصل را به عنوان دستمزد خیانت دریافت کرده بود و آنرا به خاک اقلیم اظافه کرذه بود .

دولت مرکزی عراق از کردها خواستند که این شهر را به دولت مرکزی وانهند اما مسعود بارزانی در پاسخ به نوری مالکی گفت این شهر را پیشمرگه کردستان از وجود داعش تهی کرده و ما هزینه فراوانی پرداخت کردیم و این شهر به ما تعلق دارد .

مقامات ایرانی به خاطر رابطه خوبی که  درگذشته با مسعود بارزانی داشتند به اربیل رفتند تا کردها را منصرف کنند اما رایزنی مقامات ایرانی بی فایده بود .

مسعود بارزانی به ارتش پیشمرگه کردستان اعتماد خاصی داشت و به همین خاطر به داعش اعلام کرد در صورت تحدید موصل آنان با ارتش پیش مرگه کردستان مواجه خواهند شد .

مسعود بارزانی در جلسه اضطراری با نمایندگان اقلیم اعلام کرد که تعداد پیشمرگان کردستان از داعش به مراتب بیشتر است . مسعود بارزانی شکست داعش از نیرو های صائب الحق و حزب الله اشاره کرد که با تعداد خیلی کمتر از تروریست ها پوزه داعش را به خاک مالیدن و ما چرا نتوانیم .

نکته ای مسعود بارزانی فراموش کرده بود و هیچ توجهی به آن نداشتند حضور سردار سلیمانی یه عناون فرمانده میدانی عملیات در صحنه های نبرد بود .

بر خلاف انتظار بارزانی ارتش پیشمرگ در دفاع از موصل خیلی ضعیف عمل کرد و همین مسئله باعث شد داعش به سرعت شهر را اشغال کند و اوضاع وحشتناکی را برای ساکنینی که موفق به فرار نشده بودند پدید آورد .

داعش برای انتقام گرفتن از مردم بی گناه موصل سوار بر خودرو در خیابان های موصل حرکت می کردند و هر جنبنده ای را که می دیدند به گلوله می بستن ، تصاویر و کلیپ های این جنایت وحشیانه در وب موجود است هرچند تلوزیون ایران تا به حال چندین بار فیلم آنرا منتشر کرده است .

بازگشت داعش به عقب بر خلاف نقشه راه  تجزیه خاور میانه است ، کردها اقلیم قرار بود بعد از تجزیه عراق به عنوان کشور حافظ منافع آمریکایی ها در منطقه حضور داشته باشد و آمریکا بتواند بی چون چرا از خاک این کشور برای کنترل روسیه و ایران و حتی ترکیه استفاده کند .

آمریکایی ها به داعش اخطار دادند که در صورت پیشروی در اقلیم کردستان داعش حامیان غربی خود را از دست میدهد و حتی به مقامات داعش اخطار داده شد که در صورتی که تحت فرمان آمریکا قرار نگیرند آمریکا به داعش حمله می کند و داعش در پاسخ اعلام کرد که نیازی به حمایت آمریکایی ها ندارد و درصورت حمله آمریکا و متحدانش گروگان های غربی را اعدام خواهد کرد .

آوباما که از اوضاع پیش آمده به شدت عصبانی و مستعصل شده بود مراتب اعتراض خود را به پادشاه عربستان اعلام کرد و به آنها دستور داد که در اسرع وقت با بغدادی مذاکره کنند و اورا از تصمیمش منصرف کنند .

بندر بن سلطان سعودی به عنوان موسس شاکله داعش به دیدار البغدادی رفت و از او خواست که طبق برنامه از پیش تعیین شده به حرکتش ادامه دهد اما البغدادی و تنی چند از رهبران عالی رتبه داعش با پیشنهاد بندر بن سلطان مخالفت کردند و بندر به عربستان بازگشت و با فشار آمریکایی ها از مقامش عزل شد و یکی دیگر از افراد مورد وثوق آمریکایی ها به جای او نشاندن .

بندر پس از آنکه از تصمیم آمریکایی ها مطلع شد با مشاور ارشد اوباما در امور خاورمیانه تماس گرفت و از او درخواست کرد که فرصتی در اختیار او بگذارند تا یک نیروی تروریستی قدرتمند سازمان دهی کند و به مقابله با داعش گسیل کند ، پیشنهاد بندر بن سلطان بلا فاصله رد شد و او را کنار گذاشتند .

عده ای از کارشناسان منطقه خاور میانه  معتقد هستند که بندر بن سلطان همچنان رئیس سازمان اطلاعاتی عربستان است اما در سایه فرد دیگری قرار دارد و عربستان هرگز کارآمد ترین مهره خود را در اجرای سیاست های ضد شیعی از دست نمی دهد .

ادامه مطلب 

داعش پس از تجدید قوا نیرو های خود را به سه قسمت تقسیم کرد .

گروه اول حفاظت از شهر موصل در برابر حملات ارتش عراق .

گروه دوم به سمت اربیل روانه شد .

گروه سوم  هم به سمت شمال استان نینوا و شمال شرقی اقلیم فرستاده شد .

پیشروی داعش به سمت اربیل با شتاب زیادی انجام می شد و ارتش پیش مرگ کردستان تاب مقاومت در برابر تروریست هارا نداشت و خیلی زود از مقابل داعش کنار رفته و به سمت اربیل عقب نشینی می کردند .

داعش به نزدیکی شهر اربیل رسیدند ، باعث تاسف است که زنهای کرد در مقابله با داعش بسیار شجاع تر و جسورتر از مردان بی غیرتشان هستند و غریب به اتفاق نیروهای پیشمرگ زنان کرد تشکیل دادند  که به دفاع از سرزمین و هموطنان خود بر خواستند .

( در بخش دهم به تفصیل به حضور زنهای کرد در نبرد با داعش خواهیم پرداخت )

مقامات کردستان مدام با آمریکایی ها تماس می گرفتند و درخواست کمک می کردند اما تلاش های آنها بی ثمر بود و بارزانی در آخرین تلاش خود با دولت مرکزی تماس گرفت و درخواست کمک کرد و دولت عراق که کردستان را خاک عراق می دانست موافقت کرد و نیروی هوایی ارتش عراق به کمک کردها روانه کرد ، اما پراکندی تروریست ها به نوعی بود که نیروی هوایی ارتش عراق کاری از پیش نبرد .

پس ازشروع حملات هوایی ارتش عراق به مواضع داعش در حومه شهر اربیل  مردم اربیل به خیابان ها ریختند و جشن گرفتند و زن و مرد به رقص پایکوبی پرداختند که آمریکایی ها بر علیه داعش وارد عمل شده است و یکی 2 روزه داعش نابود خواهد شد ، اما نه آمریکا وارد عمل شده بود ونه نیروی هوایی ارتش موثر واقع شد .

بارزانی با دولت مرکزی تماس تماس میگیرد و آنها اعلام می کنند که کاری از آنان ساخته نیست ، بارزانی با سردار سلیمانی تماس می گیرد و شرح واقعه را بیان می کند ، سردار از بارزانی می خواهد که تا اذان صبح مقاومت کنند و قبل از طلوع آفتاب سردار سلیمانی به همراه 60 نفر از نیروهای مخصوص سپاه قدس خود را به اربیل میرسانند و باعث شکست داعش می شوند و تروریست هارا به عقب میرانند و از سوی دیگر جنگنده های عراقی و ایرانی به صورت مداوم بر تروریست ها آتش می ریختند و توپ خانه ارتش عراق نیز راه بازگشت را با توپ های خودکششی دور زن زیر آتش میگیرد و تعداد زیادی از عناصر تروریست داعش به هلاکت می رسند و اربیل نجات پیدا می کند باقی تروریست ها که موفق به فرار شدند خود را به موصل رساندن .

البغدادی و داعش برای 6 بار در مقابله با سردار سلیمانی شکست خورده بودند و زمانی که البغدادی متوجه شد که سردار سلیمانی تنها با 60 نفر تروریست ها را تار و مار کرده دستور داد تا فرماندهانی که میدان نبرد را رها کرده و به موصل آمده بودند را اعدام کنند و اعدام کردند .

بعد از این اتفاق مسعور بارزانی از ایران درخواست  سلاح سنکین می کند و ایران نیز با این درخواست موافقت می کند و با هماهنگی با دولت مرکزی و  با تایید ایشان سلاح سنگین در اختیار بارزانی قرار می دهد .

در بخش 10 از مطلب تجزیه خاور میانه به نبرد کوبانی و آمرلی سمبل های ایستادگی در برابر تروریست ها اشاره خواهیم کرد .