بسم الله الرحمن الرحیم

نجزیه خاور میانه . بخش سیزدهم . کوبانی و رذالت اردوغان

سلام علیکم ؛

کوبانی

کوبانی یا عین العرب در شمالترین منطقه استان حلب سوریه قرار دارد . جمعیت این شهر قریب به 50 هزار نفر است که  اکثرا کرد زبان هستند . 

این شهر به خاطر هم مرز بودن با ترکیه و عراق از اهمیت استراتژیک خاصی برخوردار است . 

کوبانی پس از آنکه مورد حجوم داعش قرار گرفت اکثر رسانه های و تلکس های بزرگ خبری بر روی آن زوم کردند و خبر مقاومت مردم این شهر را ساعت به ساعت منعکس می کردند .

یکی از دلایلی که اکوبانی مورد توجه رسانه ها و مردم دیگر کشورها قرار گرفت  زنان کردی بودند که در صف اول مقابله با داعش جانانه مبارزه میکردند و اجازه ورود داعش را به کوبانی نمی دادند .

الیته عده ای از کارشناسان مطرح رسانه اعتقاد داشتند زن های رزمنده کرد به ابزاری تبدیل شده اند تا توجه جهانیان به این منطقه جلب شود و از قتل عامی که در آمرلی به دست داعش رقم خواهد خورد منحرف کنند .

محاصره آمرلی و محاصره کوبانی به فاصله 50 روز از یکدیگر اتفاق افتاد  اما آنچه نقشه حامیان عرب داعش را نقش بر آب کرد دفاع 80 روزه مردم شیعه آمرلی در مقابل تروریست های تا بن دندان مسلح بود که هرگز در تصور اعراب حامی تکفیری ها نمی گنجید ، آنها به دنبال تکرار کشتار سربرنتیسا در آمرلی بودند که با حمله شیعیان عراقی و شکست حصر آرزوی وهابیان تبدیل به حسرت شد ، اگرتروریست ها و اعضای حزب بعث مقاومت آمرلی را درهم می شکستند  شک نکیند ، شک نکنید حتی یک نفر از شیعیان آمرلی زنده نمیماندن و همه را سر می بریدند در حالی که همه توجهات به کوبانی بود .

از دیگر از دلایل محاصره همزمان آمرلی با شهر کوبانی مشغول کردن سردار سلیمانی و نیرو هایش در آمرلی بود .

آمرلی که تا سرحدات ایران تنها 100 کیلومتر فاصله داشت به دفاع از کوبانی اولویت داشت و اگر نیرویهای سردار قصد یاری کردهای کوبانی را داشتند امکان آن وجود نداشت .

شمال شرق عراق در دست داعش قرار داشت و اگر عراقی ها قصد رفتن به کوبانی را داشتند باید از میان تروریست ها می گذشتند که این هرگز شدنی نبود .

راه دوم این بود که نیروهای عراقی وارد ترکیه شوند و از ترکیه به کوبانی بروند که این راه هم با توجه به هم سو بودن اردوغان با اسرائیل غیر عقلانی و ناممکن بود .

خیلی از مردم منطقه و حتی هم وظ ذهنشان این سوال نقش بسته بود که به چه علت ایران و شیعیان عراق به کمک کوبانی نرفتند ؛ امیدوارم از توضیحات حقیر به پاسخ سوالات خود رسیده باشند .

به کوبانی باز میگردیم .

داعش در اولین اقدام با موشک های اهدایی ازسوی ترکیه ساختمان های حساس و دولتی کوبانی را هدف گرفت اما تلفات این حمله موشکی آنچنان که تروریست ها انتظار داشتند نبود .

حملات موشکی به کوبانی باعث وحشت اهالی شهر شد و آنها به سرعت خانه و کاشانه و شهر خود را رها کردند و به طرف مرزهای ترکیه رفتند و برخلاف انتظار ترک ها از آنها استقبال کردند ودر کمپ های از پیش آماده شده سکونت دادن .

اما داعش چگونه به کوبانی رسید .

داعش در مرکز عراق محاصره شده بود ، حملاتی که درشمال بغداد به تروریست ها میشد امان را از آنها گرفته بود ، در قسمت جنوبی هم که راه بر او مسدود بود و حملات چندین باره آنها به سامرا با تلفات فراوانی همراه بود ، از شرق هم به مرزهای ایران محصور  میشدند که نه قدرت حمله به مرزهای را داشتند ونه جسارت حمله ، از شمال هم به اقلیم کردستان محدود می شدند که با شکست سختی که از پیشمرگ های کرد در یورش به اربیل حمله مجدد حماقت بود .

با این همه تنها شانس داعش شمال شرقی عراق بود و داعش با قتل و عام وحشیانه ایزدیان و قطعه قطعه کردن مردهای ایزدی و تجاوز و فروش زنان ایزدی ، آنقدر پیشروی کردند تا یه کوبانی رسیدند .

بعد از حمله موشکی داعش به کوبانی آمریکایی ها اورا تهدید کردند که اگر به راه اصلی خود بازنگردند مورد خشم آمریکا و متحدانش قرار میگیرند .

داعش بی توجه به هشدار های و تحدیدات یانکی ها به کوبانی یورش برد که با مقاومت پیش مرگان کرد روبرو شدند و از سویی تحت حملات هوایی آمریکا و ائتلاف ضد داعش قرار میگرفتند اما داعش تلفات زیادی را متحمل نمیشد و چندین بار ثابت کرده بودند حملات هوایی در مقابله با تروریست های داعش تاثیر آنچنانی ندارد .

آمریکا از ترکیه خواست تا نیروی زمینی ارتشش را برای دفع خطر داعش روانه میدان کند اما تکریه برای اعزام نیرو هایش شرط هایی داشت ، اول آنکه آسمان سوریه را پرواز ممنوع اعلام کند ، تامین هزینه لشکر کشی . درخواست اول ترکیه به این خاطر بود که روسیه و ایران نتوانند از طریق هماپیماهایش به بشار اسد تجهیزات و ادوات نظامی برسانند و امکان درمان رزمندکان سوری در ایران را از بین ببرد .

روسیه به شدت با اعلام منطقه پرواز ممنوع مخالفت کرد ، روس ها یک بار در لیبی با منطقه پرواز ممنوع موافقت کرد و کلاه گشادی به سرش رفت اما آن اشتباه تجربه شد که با پرواز ممنوع کردن آسمان سوریه موافقت نکند و راه هوایی پشتیبانی از بشار اسد را از دست ندهد .

مقامات ترک یک بار دیگر رذالت مثال زدنی خود را به جهانیان نشان دادند .

عرض کردیم که بعد از حمله موشکی خیلی از اهالی کوبانی به سمت ترکیه فرار کردند ، با تشدید درگیری ها مردانی که از کوبانی فرار کرده بودند قصد بازگشت به شهر خود را داشتند تا در مقابل داعش سلاح به دست گرفته و مقاومت کنند اما اردوغان که رذالت و پستی را به اوج رسانده اجازه خروج به کردهارا نداد و برای کنترل آنها 2 تیپ از نیروهای ارتشش را به مرزهای کوبانی گسیل کرد .

با افزایش حملات داعش آوارگان کوبانی به سمت ترکیه رفتند اما ترک ها مانع ورود آنها شدند .

سرنا شیم اولین خبرنگاری بود که هرف ترکیه را استقرار دو تیپ زرهی ارتش ترکیه فاش کرد و چند روز بعد به شکل کاملا مشکوکی در صانحه تصادف خودرویش با یک کامیون کشته شد .

اردوغان که یک موجود پست فطرت است از کشته شدن مردم کوبانی لذت می برد ، کردهای سوریه و پژاک که بزرگترین تهدید برای مرزهایش بود توسط داعش کشته میشدند و حتی بعضی از کارشناسان سوری بر این عقیده هستند که ترکیه بنا دارد با در اختیار گرفتن داعش و ارتش ترکیه کار بشار اسد را یک سره کند و  بعد از شر داعش هم خود راخلاص کنند ، اما آمریکا فشار های خود را برآنکارا افزیاش داد و از ترکیه خواست مرزهای خود را به روی آوارگان کوبانی باز کند و مانع خروج کردها نشود و همچنین پیشمرگان اقلیم کردستان را از طریق خاک خود به کوبانی برساند تا خطر داعش دفع شود ، آمریکا ترکیه را تهدید کرده بود در صورت تمرد پایگاه های نظامی خود را به آذربایجان انتقال خواهد داد ، اردوغان احمق با این همه دشمن تراشی در نبود آمریکا احساس ضعف میکرد و به فرمان آمریکا تن داد .

بارسیدن نیروهای کمکی از طریق ترکیه ورق جنگ برگشت و داعش ناچار به عقب نشینی شد و یک بار دیگر با آمریکایی ها وارد مذاکره شد که در بخش بعد به تفصیل در مورد توافق بین آمریکا و داعش توضیح خواهیم داد .

لطفا برای شادی روح سید علی حسینی که این متن کار آخرش بود ، صلوات بفرستید .

حاشا به غیرتتان مردان پر ادعای کرد .