بسم الله الرحمن الرحیم

تجزیه خاور میانه . بخش یازدهم . آزاد سازی آمرلی 

سلام علیکم ؛

سردار سلیمانی قصد داشت خود را به آمرلی برساند و مانع سقوط این شهر بشود ، او هماهنگی ها را با هادی عامری انجام داد و عامری فرمانده سپاه بدر با 4000 نفر نیرو به سمت آمرلی حرکت کرد.

ارتش عراق هم با تمام استعدادش در منطقه به سمت آمرلی حرکت کردند .

همان گونه که در بخش های گذشته بیان کردیم سردار سلیمانی همه خیانت های کردهارا نادیده گرفت به اربیل رفت تا مانع از اشغال مرکز اقلیم شود و این مهم را به خوبی انجام داده بود و همین گذشت سردار سلیمانی باعث شد که پیشمرگه کردستان دست یاری به سوی سردار دراز کند و از طریق سلیمانیه خود را به حومه امرلی رساندن و منتظر دستور سردار سلیمانی بودند .

سردار هماهنگی های لازم را برای شرکت نیروی هوایی ارتش ایران در عملیات حصر آمرلی انجام داده بود و تعداد 10 فروند هواپیمای اف 4 منتظر دستور سردار برای حمله به تروریست ها بودند .

از سویی دیگر نیروی هوایی ارتش عراق نیز در آماده باش کامل به سر میبرد .

همه چیز برای حمله آماده و مهیا بود و سردار به همراه 50 نفر صابرین سپاه قدس و صابرین صائب اهل الحق به آمرلی رفتند و باقی امور را بر عهده هادی عامری گذاشتند .

وضیعت آمرلی خیلی خطرناک شده بود چراکه داعش به داخل شهر نفوذ کرده بود و بیش از یک سوم از شهر را اشغال کرده بود و درحال پیشروی به سوی دیگر مناطق شهر بود .

صابرین همراه سردار خیلی زود دست به کار شدند و توانستند در کمتر یک ساعت اوضاع جنگ را دگرگون کنند و نیروهای داعش را به عقب برانند اما این عقب نشینی تروریست ها دوام زیادی نداشت چرا که تروریست ها همگی از بحثی های طرفدار صدام بودند که به فنون نظامی کاملا آشنا بودند .

تعدادی دیگر از صابرین با بلد های محلی به قلب دشمن زدند و اطلاعات و آمار خوبی به دست آوردتد از تعداد نفرات دشمن ، تجهیزات و ادوات نظامی ، مراکز تجمع تروریستها ، انبارهای مهمات تروریست ها .

سردار سلیمانی به اتفاق چند نفر از مردم آمرلی به شناسایی تروریست ها رفتند و اطلاعات خوبی به دسیت آوردند .

شناسایی دشمن در شبهای دیگر هم ادامه داشت و اطلاعات موثقی به دست آمد .

مختصات محلهای تجمع ، اسلحه خانه ها و ذاقه های مهمات ، کارگاه های تولید بمب های مختلف ، ساختمان فرماندهی و خیلی از مراکز مهم دیگر به پایگاه شهید نوژه ارسال گردید تا در حمله تیز پروارازان ارتش اسلام مورد حجوم قرار گیرد ، سردار سلیمانی معتقد بود احتمال دارد عوامل داعش بین حلبان های اهل سنت وجود داشته باشند و به همین خاطر خلبان های ایرانی را به عنوان لیدر عملیات هوایی قرار دادند .

از سویی دیگر هادی عامری موفق شده بود چندین روستای تحت کنترل داعش را پاکسازی کند و جاده توز ، خرماتور به آمرلی را تحت کنترل بگیرد و ارتباط تروریست های محاصره کننده را با عقبه خود قطع کنند و مانع پشتیبانی از تروریست ها بشود .

تروریست ها بر شدت حملات خود افزودند و هرچه داشتند به کار گرفتند تا قبل از رسیدن نیروهای سپاه بدر و بسیج مردمی آمرلی  را تصرف کنند و از شیعیان داخل شهر به عنوان سپر انسانی استفاده کنند .

تعداد تروریست ها و تجهیزات آنها قابل قیاس با مدافعین نبود و چیزی تا شکستن خط دفاعی باقی نمانده بود که سردار به نیرو های پیشمرگه دستور حمله دادند .

نیروهابی پیشمرگ از پشت به داعش حمله کردند و توانستند  با حداقل تلفات وارد شهر شوند و خود را به نیرو های سردار برسانند .

در حجوم پیشمرگان و ارتش عراق 63 نفر از تروریست ها به هلاکت رسیدند و 18 نفر را هم اسیر کنند که در میان اسرا 3 تن از ترکمن های اهل سنت حومه آمرلی بودند که توسط مردم شهر کشته شدند ...

از سوی دیگر نیروهای ابودعا فرمانده گردان سرایا السلام توانستند از خط محاصره داعش بگذرند و خود را به نیروهای مدافع شهر برسانند .

هادی عامری به نزدیکی آمرلی رسیده بود  و یکی بعد از دیگری روستاهای اطراف آمرلی را از داعش بازپس میگرفتند و شب هنگام به حومه آمرلی رسیدند .

خالی از لطف نیست که بدانید هادی عامری به همراه پسرانش در خط مقدم درگیری با داعش قرار گرفته بودند و باعث تهیج نیرو های سپاه بدر و بسیج مردمی شده بودند .

عملیات حصر آمرلی ساعت 6 صبح با حمله تیزپروازان نیرو های هوایی ارتش ایران آغاز شد و هواپیماهای عراقی نیز تحت تحت اختیار خلبان ایرانی مختصات مناطق مورد نظر را دریافت میکردند ، جنگنده ها خسارات بسیار سنگینی به تروریست ها وارد کردند و بعد از آنها توپخانه ارتش عراق مواضع تروریست ها را در خارج از شهر زیر آتش گرفتند .

با فرمان سردار سلیمانی نیروهای بسیح مردمی به سمت آمرلی حرکت کردند و در یک نبرد سنگین توانستند بعد از 7 ساعت تروریست هارا تار و مار کنند و حصر آمرلی را بشکنند و خود را به نیرو های مدافع برسانند .

مرکز شهر آمرلی و مساجد و حسینیه ها در اختیار رزمندگان بود اما هنوز تعدادی از تروریست ها در شهر باقی مانده بودند و اکثر آنان یا تک تیراندازهای حرفه ای بودند یا عاملین حمله انتحاری و در ضمن خطر تله های انفجاری و بمب گذاری در معابر نیز وجود داشت و همه این مسائل با عث شد که سردار سلیمانی مانع از پاک سازی شهر به دست نیروهای مردمی شود و پاکسازی شهر را به نیرو های ارتش عراق و نفرات آموزش دیده سپاه بدر بسپارد .

تنها ساعتی از پیروزی مجاهدان نگذشته بود که حیدر العبادی خود را به آمرلی رساند و از فرماندهان و بسیج مردمی تشکر کرد و به دلجویی از مدافعین غیور و حسینی شهر آمرلی پرداخت و بابت هفت ماه مقاومت بی نظیر از مردم تشکر کرد .

نکته اول 

سردار سلیمانی فاتح مطلق در مقابله با داعش بعد از پیروزی های افتخار آفرین که به خاطر درایت و شجاعت سردار به دست آمده ، با هیچ خبرنگاری مصاحبه نمیکند و خواهش مقامات دولتی عراق را برای تشکر و تجلیل و حتی یک عکس یادگاری رد میکند و در میان نیرو های خود باقی میماند .

نکته دوم 

ترکمن های سنی خائن توسط هادی عامری  اسیر شده بودند را به مرکز شهر انتقال دادند .مردم آمرلی که به شدت از این افراد عصبانی بودند و خشمگین منتظر تعیین تکلیف این افراد بودند تا بتوانند انتقام زن و بچه های بیگناه خود را بگیرند ، انتقام بریدن سر 10 کودک شیعه در مقابل چشمان مادرانشان را بگیرند .

منتظر بودند تا انتقام تعرض دسته جمعی و وحشیانه به زنهایی که نتوانستند به آمرلی بازگردند را بگیرند .

منتظر بودند تا انتقام زنهایی را که شهید شدند و پیکرشان سوزانده شد را بگیرند .

به دستور سردار سلیمانی زنها و بچه ها و کهن سالان روستاهای اطراف را از بین اسرا جدا کردندو آزادشان کرد و تمام افرادی را که مستقیما در قتل زنان و کودکان شیعه را داشتند را به مردم آمرلی سپرد و باقی اسرا رو در اختیار ارتش عراق گذاشتند تا آنها در مورد این افراد تصمیم بگیرند .

در میان اسرا خبری از روحانی خائن که حکم جهاد با شیعیان را صادر کرده بود نبود و هیچ کس از سرنوشت او با خبر نبود ، یکی از شیر زن های آمرلی اورا که لباس زنانه به تن داشت را شناسایی کرد و در دم به دست مردم آمرلی به هلاکت رسید .

نکته سوم 

تعداد زیادی از ترکمن های اهل سنت و باقیمانده تروریست ها و اهالی عرب اهل سنت شبانه خود را به کوهای سلیمانیه رساندن تا از آنجا به سمت نیروهای داعش بروند اما این افراد که تعداد آنها کم هم نبود در کمین پیشمرگه گرفتار شدند و همگی به هلاکت رسیدند .