بسم الله الرحمن الرحیم 

تجزیه خاورمیانه . بخش هشتم . عملیات عاشور و بتعین اهداف آن .

سلام علیکم 

همان گونه که بیان  شد داعش در دو جبهه دیگر از شیعیان شکست خوردند .

اول اهاجم به مرزبانی ایران که با جواب کوبنده نیروی هوایی ارتش ، هوانیروز به همراه موشک های سپاه پاسداران روبرو شد و تمام تجهیزات و نفرات را تا 60 کیلومتری ایران از وجود تروریست ها پاک کردند .

دوم بلوایی بود که در پارلمان عراق و نحت نظرسعودی ها به پا شد که با گذشت نوری مالکی از نخست وزیری و اعلام استعفا طرح انحلال پارلمان عراق بی فایده ماند .

ادامه مطلب 

همان گونه که در بخش قبل بیان کردیم منطقه جرف الصخر و استان بابل از سال 2003 در اختیار سنی های تندرو وهابی قرار داشت و حملات ارتش عراق و حتی آمریکایی ها برای باز پس گیری این استان ثمری نداشت الا تلفات سنگین .

موقعیت استان بابل در عراق :

بابل از شمال با الرمادی مرز مشترک دارد از شمال شرق با بغداد هم مرز است از غرب با نجف و کربلا هم مرز است از جنوب با قاذسیه و از شرق با بغداد هم مرز است .

تروریست ها استان الانبار را به اشغال کردند و برای دست رسی به نیرو های خود و ارسال تدارکات تنها یک را برای آنها مانده بود چراکه آنها نمی توانستند از کربلا و نجف گذر کنند و معبر آنها شمال غربی بابل بود منطقه جرف الصخر وبه همین دلیل به شدت از آن حفاظت می کردند تا ارتباط بین نیروهای غرب با شرق قطع نشود .

از سویی دیگر شهر امرلی تحت محاصره شدید تروریست ها قرار داشت اما با مقاومت بی نظیر ترکمن های شیعه و تعداد کمی از شیعیان منطاق دیگر که قبل از کامل شدن محاصره به آمرلی رفته بودند جلوی تروریستها را گرفته بودند و با اینکه در محاصره کامل قرار داشتند دست از مقاومت بر نمیداشتن و زن و مرد در کنار هم می جنگیدن .

خط تدارکاتی تروریست های امرلی هم از جرف الصخر بود و برای نجات آمرلی اول باید بابل را از وجود تروریست ها پاک می کردند تا شرایط آزاد شدن امرلی مهیا شود ، البته سردار سلیمانی چند نفر از نیرو های مورد وثوق خود را به آمرلی فرستاد تا برای مقاومت نیرو هارا سازماندهی کنند .

محرم نزدیک بود و زائران پیاده برای رساندن خود به کربلا باید از جاده های گذر می کردند که زیر آتش داعش بود و داعش هم مدام در بوق کرنا می کرد که هرکس بخواهد به کربلا برود کشته می شود .

در جلسه ای بین سردار سلیمانی با 

فرمانده گردان های حزب الله ، که ابتدا به نام گردان حضرت ابالفضل عباس علیه السلام که با افزایش تعداد نفرات به حزب الله تغییر نام دادند و زیر نظر مقتدا صدر اداره می شود و نام فرماندهان این گردان ها بر کسی آشکارا نیست و این گردان بود که داعش را در 30 کیلومتری بغداد زمین گیر کرد و وادار به عقب نشینی  کردند .

فرماندهان گردان عصائب الحق 

عصائب الحق ابتدا شاخه نظامی جنبش المهدی بود که بعد از قرار داد صلح به نشانه اعتراض به همراه گردان الیوم المهدی جنبش المهدی را ترک کردند و گردان های عصائب الحق را تشکیل دادند .

نقش این گردان در دفاع از عراق بسیار درخشان جلوه می کرد ، حفاظت از حرمین در سامرا که با تعداد نفرات کم داعش را به زانو درآوردند و سه حمله متوالی داعش را خنثی کردند و از سویی دیگر با اعزام گردان حیدر کرار به دمشق در حافظت از حرم حضرت زینب بر عهده گرفتند .

فرمانده سپاه بدر هادی عامری  که در ایام جنگ  عراق ایران کمک های فراوانی به ایران کردند و  پس از حمله داعش حفاظت از نجف را بر عهده داشتند و در عملیات دیالی که آزاد سازی امرلی نقشی بی بدیل داشتند .

در آن جلسه طرح بازپسگیری جرف الصخر مطرح شد و همه فرماندهان گردان های خود را در اختیار حاج قاسم قرار دادند و اعلام کردند تحت اوامر او هستند .

نیروهها اطلاعات عملیات سپاه قدس همه اطلاعات لازم را به دست آورده بودند و هیچ نقطه مجهولی وجود نداشت ، قرار بر آن شد که ساعت 3 نیمه جمعه به جرف الصخر حمله کنند .

این حمله از 4 محور انجام گرفت و حساس ترین منطقه که حفاظت کاملی از آن میشد منطقه فاضلیه بود را به گردان صابرین صائب الحق که همگی در ایران آموزش دیده بودند واگذار شد .

با شروع عملیات نیرو های صائب الحق آنجنان یورش بردند که ضرف ده دقیقه 100 نفر از ترورریست های محافظ پل بین فاضلیه کرانول گذشتند و خود را به پشت نیروهای داعش رسانده و کار عملیات را یک سره کردند .

در این عملیات پیروزمندانه 120 نفر اسیر شدند و در حدود 400 مفر از تروریست ها کشته شدند و عده ای هم موفق شدند از محلکه بگریزند .

در میان اسرا تروریست های سعودی ، چچنی ؛ افغانی ، قرقیزستانی به وفور دیده می شد .

رزمندگان در این عملیات به تمام اهداف خود رسیدند .

هدف اول :

پاک سازی شمال استان بابل و آزاد کردن منطقه جراف الصخر و روستا های اطراف آن .

هدف دوم :

قطع خط تدارکاتی داعش از الانبار به مناطق اطراف کربلا و منطقه السوفیه .

هدف سوم :

تامین امنیت زائران کربلا و نجف اشرف .

ره آورد های این  عملیات 

آزاد سازی شهر سامرا از وجود داعش 

نجات شهر آمرلی از محاصره 

پاک سازی کامل مناطق اطراف بغداد 

ایمن سازی مرزهای غربی ایران در برابر داعش .

 

 نکته : نیرو های صائب الحق در پادگان آموزشی سرپل ذهاب آموزش دیده اند و تمام دورهای مخصوص صابرین ( رنجر ) را در این پادگان با نمرات بالا گذرانده اند .

گردهان های صائب الحق را می توان  کاماندوهای ارتش مردمی دانست که هرجا گره ای  کوری در کار جنگ می افتاد این نیرو به آنجا می رفت و دشمن را تار و مار می کرد .