سلام

باراک اوباما در آخرین مصاحبه تلوزیونی که داشت ، سوال مجری برنامه در مورد مذاکرات هسته ای اینگونه پاسخ داد ، مذاکرات برای ما خیلی مفید بود چراکه بدون دادن هیچ امتیازی توانستیم غنی سازی را در ایران متوقف کنیم و فشار را بر ایران افزایش دهیم تا به تمام خواسته های خود برسیم .

اوباما ادعا کرده که بدون دادن هیچ امتیازی یا لغو تحریمی توانسته است غنی سازی را در ایران متوقف کند.

این ادعای اوباما از ریشه دروغ است و اوباما می خواهد مردم ایران را به دولت روحانی بدبین کند . 

 تیم مذاکرات هسته ای ایران به ریاست ظریف با ایمان به خدای متعال و اعتقاد راستین به آرمان های انقلاب امتیازاتی را از آمریکایی ها گرفتند که هیچ دیپلمات و رایزن سیاسی نمی توانست چنین امتیازاتی را از آمریکا بگیرد .

تیم مذاکرات هسته ای در نشست هایی که با طرف غربی داشتند از چنان جذبه ای برخوردار بودند که هیچ جرات خندیدن را در آن جلسه نداشت .

جذبه ظریف و اخم های او در جلسات مذاکره به خاطر احساس مسئولیت شدیدی بود که بر شانه هایش سنگینی می کرد واین بار سنگین سیانت از خون شهدا به خصوص شهدای هسته ای بود .

 اولین اصل ظریف و تیم همراهش پسداشت  خون شهدای هسته ای بود ، ظریف به غربی ها گفته بود که تحت هیچ شرایطی از مواضع و منافع کشور پایین نمی آید و به همین خاطر بود که ظریف به گونه ای این جلسات را مدیریت کرد که دولت روحانی به همه خواسته هایش برسد و این طرف غربی بود که با دست خالی مذاکرات را ترک کرد .

ادعای اوباما در این که بدون دادن امتیاز غنی سازی در ایران متوقف شده است به خاطر کسب آبرو در کشورش است اما اوباما خبر نداشت که مردم ایران از بند به بند توافق نامه اطلاع دارند و این اطلاع باعث شد تیر اوباما به سنگ بخورد .

اما توفیقات ظریف و هیات همراهش از مذاکرات چه بود ؟

ظریف توانست تمامی دلارهای بلوکه شده را در بانک های اروپایی و آمریکایی باز پس بگیرد و به خزانه ملی باز گرداند .

ظریف توانست حق غنی سازی بالای 90 درصد را در مذاکرات به دست آورد .

ظریف توانست تحریم صنعت هواپیمایی کشور را لغو کند و تعداد 100 فروند هواپیما بویینگ را بدون کوچکترین پرداختی خریداری کند ، چرا که آمریکا مدت ها بود که هزینه فروش بویینگ را از ایران دریافت کرده بود و هواپیمایی به ایران نداده بود تا اینکه ظریف توانست به جای 10 فروند 100 فروند از بوئینگ به عنوان خسارت دریافت کند .

ظریف 50 فروند اف 16 که آمریکا پول فروش آن هارا گرفته است و تحویل نداده را از آمریکایی ها باز پس بگیرد و مبلغ 30 ملیارد دلار هم به عنوان خسارت از آمریکا دریافت کند .

اما ظریف در مقابل این همه امتیازاتی که از آمریکا گرفت به آنها چه داد .

ظریف از روحانی خواهش کرد که تلفنی به اوباما بزند و اورا به خاطر شکست ها پی در پی در مذاکرات دلداری بدهد .

ظریف در مقابل این همه امتیازات به جان کری قول داد بود که اورا به پیاده روی دعوت کند و برای جان کری بستنی بخرد .

اوباما در جشتواره فارابی به سحنرانی پرداخت و جان کری  را به عنوان یک قهرمان ملی به مردمش معرفی کند و قدم زدن جان کری با ظریف را اقدامی بزرگ و قهرمانانه برای آمریکا دانست .

اوباما چوب بستنی که ظریف برای جان کری خریده بود را در یک قاب کرده و به جای تصویر واشنگتن گذاشت .